ایرانی ها چقدر به اقتصاد ترکیه کمک می کنند؟ – لرد تی وی

چندی پیش، مراکز آماری #ترکیه در گزارش های خود اعلام کردند که یک میلیون ایرانی در مدت شش ماه نخست سال 2017 از این کشور دیدن کرده اند

اکنون پرسش هایی اساسی در این مورد پیش می آید؛ علت اقتصادی انتخاب ترکیه به عنوان مقصد سفر خارجی چه بوده است؟ چرا گردشگران ایرانی دست به چنین سفرهای خارجی می زنند که منجر به خروج ارز از کشور می شود اپل سنتر و چرا به جای آن، حجم سفر در داخل کشور بیش از این تقویت نمی شود؟ این حجم از گردشگر خروجی تا چه میزان برای ارزآوری کشور تبعات اقتصادی دارد و آیا راهکاری اقتصادی برای مدیریت این مساله وجود دارد؟

بر اساس اطلاعات مندرج در گزارش مجمع جهانی اقتصاد، هر گردشگر که در سال 2013 وارد ترکیه شده، به طور میانگین مبلغی در حدود 741 دلار در آن کشور خرج کرده و این میزان به ازای هر گردشگر خارجی در سال 2015 به تور اهواز 674 دلار رسیده است. به این ترتیب و با فرض اینکه گردشگران ایرانی همانند میانگین گردشگران جهانی ورودی به ترکیه رفتار کنند، با یک تخمین می توان فرض کرد که در سال های 2013 و 2015 مجموع گردشگران ایرانی که از ترکیه بازدید کرده اند، در سال 2013 مبلغی در حدود 886.6 میلیون دلار و در سال 2015 مبلغی حدود یک میلیارد و 146 میلیون دلار به این کشور ارز فرستاده اند. این رقم هرچند قطعی نیست و تنها یک تخمین محسوب می شود تور یزد ارزان اما چندان هم از واقعیت دور نیست و بسیار هنگفت است.

در سال های 2011 و 2012 که همزمان با جهش نرخ ارز در ایران بود، تعداد گردشگران ایرانی ترکیه با کاهش چشمگیری روبه رو شد و در پایان سال 2012 یعنی در انتهای این دوره دو ساله، حدود 700 هزار نفر از گردشگران ایرانی این کشور کاسته شد. این تعداد تنها برای سال 2012 کاهشی حدود 693 هزار نفر درپی داشت. پس از آن، دوباره جریان گردشگری ایران به ترکیه تقویت شد تور هوایی قشم و تا سال 2015 به یک میلیون و 700 هزار نفر رسید. در سال 2016 در پی ناآرامی های ترکیه تعداد گردشگران ایرانی وارد شده به این کشور به یک میلیون و 665 هزار نفر رسید. این در حالی است که روند سفر ایرانیان در سال 2017 میلادی رشد قابل توجهی را نشان می دهد؛ تا آنجا که طی شش ماه نخست سال جدید، بیش از یک میلیون ایرانی از این کشور دیدن کرده اند.

نگاهی به آمار گردشگران ایرانی سفرکرده به ترکیه در طول سال های مختلف قیمت تور کیش بیانگر نکات مهمی است. در آغاز هزاره جدید میلادی، یعنی سال 2001 بالغ بر 327 هزار ایرانی در طول سال از این کشور همسایه دیدن کرده بودند. این رقم در سال بعد به 432 هزار نفر افزایش یافت و در سال های بعد نیز روندی صعودی را پیمود؛ به طوری که در سال 2005 این تعداد با افزایشی خارق العاده، به 957 هزار نفر رسید! در سال های بعد این رشد همچنان روند صعودی خود را حفظ کرد و در سال 2007 به بیش از یک میلیون نفر ارتقاء قیمت تور اهواز یافت. با این همه از سرعت رشد آن کاسته شد. در سال 2009 تعداد گردشگران ایرانی بازدیدکننده از ترکیه به یک میلیون و 383 هزار نفر رسید. در این میان، سال 2010 رشد چشمگیری در میزان گردشگران ایرانی بازدیدکننده از ترکیه رخ داد و تنها در طول یک سال، تعداد آن ها بیش از نیم میلیون نفر افزایش یافت و به یک میلیون و 885 هزار نفر رسید.

تخمین مخارج سفر ایرانیان به ترکیه

به گزارش دنیای سفر، «دنیای آموزش تعمیرات موبایل اقتصاد» با این مقدمه نوشت: این میزان که نوعی رکوردشکنی در سال های اخیر در میزان ورود گردشگران ایرانی محسوب می شود، کشور ما را در فهرست چهارمین مبداء برتر گردشگرفرست ترکیه در نیمه نخست سال 2017 قرار داده است. به همین دلیل لازم است مشخص شود که این میزان گردشگر چقدر ارز از کشور خارج و در کشورهای پیرامونی صرف می کنند.

جهش ارزی و کاهش 700 هزار نفری!

چندی تور کیش پیش، مراکز آماری #ترکیه در گزارش های خود اعلام کردند که یک میلیون ایرانی در مدت شش ماه نخست سال 2017 از این کشور دیدن کرده اند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *