آیین جهانی زرتشتیان در «چک چک» اردکان آغاز شد – لرد تی وی

آیین جهانی زرتشتیان عصر پنجشنبه با حضور پیروان کیش «آشو زرتشت» از ایران و دیگر کشورها در زیارتگاه «چک چک» اردکان استان یزد آغاز شد و به مدت پنج روز ادامه دارد
پیروان آیین زرتشتی در کشورهای مختلف حدود 150 هزار نفر تخمین زده می شوند که 30 هزار نفر آنان در ایران زندگی می کنند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

برخی معتقدند که این گردهمایی در روزهای یادشده همانند همایش مسلمانان در موسم حج است و به همین اندازه برای زرتشتیان قداست دارد اما عده دیگری نیز معتقدند این 2 مراسم قابل مقایسه با یکدیگر نیستند.

چک چک یکی از مهمترین زیارتگاه های زرتشتیان جهان است که در 43 کیلومتری شرق اردکان قرار دارد.

زرتشتیان در استان یزد زیارتگاه های متعددی دارند و همه این زیارتگاه ها برای آنها حائز اهمیت است اما چک چک یا پیرسبز به سبب موقعیت جغرافیایی و شکل خاص آن از اهمیت بیشتری برخوردار است و در مناسبت های مختلف سال نه تنها میزبان تعداد زیادی از زرتشتیان بلکه میزبان گردشگران مسلمان نیز هست.

زرتشتیان در این آیین با خواندن بخشی هایی از اوستا کتاب مقدس پیروان این کیش ضمن راز و نیاز با « اهورامزدا» (خدا) برای سربلندی نظام جمهوری اسلامی ایران، سلامتی و طول عمر مقام معظم رهبری دعا کردند.

آیین جهانی زرتشتیان عصر پنجشنبه با حضور پیروان کیش «آشو زرتشت» از ایران و دیگر کشورها در زیارتگاه «چک چک» اردکان استان یزد آغاز شد و به مدت پنج روز ادامه دارد.

با این وجود، این مکان در روزهای 24 تا 28 خرداد اختصاص به زرتشتیان دارد و پیروان این آیین از شهرها و استان ها و کشورهای مختلف در آن شرکت می کنند.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *